Diagram Dlaczego-Dlaczego

1. Opis Narzędzia

Celem Analizy „Diagram Dlaczego Dlaczego” jest określenie przyczyn źródłowych problemu. Jest to metoda podobna do Diagramu Ishikawy, natomiast jej zaletą jest brak formalizacji głównych gałęzi poszukiwań (6M – produkcja czy 4P – usługi)
DDD jest techniką, która wykorzystuje twórcze myślenie zespołu do poszukiwania źródeł problemów poprzez wielopoziomową analizę przyczyn.

2. Procedura

 1. Zbierz zespół kompetentny do oceny przyczyn problemu.
 2. Określ problem (niezgodność), z którym się zmagasz. Zapisz go na kartce i umieść po lewej stronie arkusza roboczego.
 3. Zapytaj członkom zespołu pytanie: „dlaczego ten problem się pojawił”. Zapisz wszystkie przyczyny na kartkach i umieść je w kolumnie #1, obok stwierdzenia problemu.
 4. Teraz każda z przyczyn głównego problemu staje się „problemem” – jednym z wielu.
 5. Weź każdy z problemów z kolumny #1 i zapytaj: „dlaczego ten problem się pojawił”. Zapisz wszystkie przyczyny na kartkach i umieść je w kolumnie #2, w pobliżu obok stwierdzenia problemu z kolumny #1.
 6. Czasami pytanie należy przeformułować na: „Dlaczego ta sytuacja jest źródłem problemu”. Relację przyczyn z problemem po lewej stronie obrazuj strzałkami.
 7. Kontynuuj analizę zamieniając następne kolumny przyczyn w problemy, do momentu aż będzie jasne że znalazłeś prawdziwą przyczynę leżącą u źródła problemu. Symptomem będzie, że przyczyna, a raczej przyczyny źródłowe zacznie/zaczną się powtarzać w różnych miejscach naszej planszy.
 8. Zakreśl powtarzające się przyczyny kółkami i ponumeruj.
 9. Zrób dokumentację fotograficzną DDD albo wprowadź dane do komputera – użyj odpowiedniego programu do rysowania diagramów lub mind-map.
 10. Pracuj dalej nad swoimi źródłowymi przyczynami problemu.

Uwagi:

 1. Nie teoretyzuj. Jeżeli ktoś podał przyczynę, która nie wystąpiła w rzeczywistości – nie wpisuj jej w diagram. DDD to nie jest analiza hipotetycznych przyczyn, ale analiza rzeczywistych przyczyn rzeczywistej niezgodności.
 2. Możesz pracować z karteczkami, możesz rysować drzewo problemów na papierze, lub bezpośrednio w komputerze (wtedy przyda się rzutnik, aby grupa mogła w pełni uczestniczyć). Potrzeba sporo miejsca na karteczki / rysowanie, będzie potrzebny duży stół, tablica i sporo kartek papieru.

3. Przykład:

Zespół pracowników zakładu fotograficznego spotkał się, aby rozważyć powracający problem, jakim jest  „Pojawianie się smug na odbitkach fotograficznych”

4. Przedmiotem dalszej analizy, planowania i działania będzie:

 1. Jak mogę wpłynąć na to, aby wyeliminować zidentyfikowane przyczyny problemu / zmniejszyć szansę ich wystąpienia? (opisz to)
 2. Jakich zmian dokonam? (Przygotuj plan)
 3. Wprowadź zmiany w życie.
 4. Po pewnym czasie, oceń efekty wprowadzonych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-Spam Quiz: