Kredyt na cele konsumpcyjne to okradanie ludzi ubogich

Wiele myślałem nad tematem kredytu. Obecnie uważam go za uzasadnione narzędzie jedynie w zastosowaniu inwestycyjnym. Jeżeli mam uprawne pole, a nie mam za co obsiać go zbożem, uzasadniony jest kredyt na zakup ziarna siewnego.

Jeżeli pole jest dobrze przygotowane na przyjęcie ziarna, plon będzie powiedzmy 20-krotnością siewnego ziarna. Jeżeli zapłacę odsetki 15 % w skali rocznej, zostanie mi powiedzmy 17/20 pieniędzy za zboże (ziarno siewne jest drogie).

Nie muszę nikomu mówić, że kredyt inwestycyjny jest obarczony ryzykiem. Znam wielu ludzi, którzy po upadku swoich biznesów stracili cały osobisty (rodzinny) majątek na rzecz banku.

W miarę uzasadnionym wydaje się rozsądny kredyt mieszkaniowy. Tutaj mamy do czynienia z inwestycją w „ognisko domowe” – które jest miejscem odpoczynku, relaksu i  wychowania dzieci.

Co jednak dzieje się, gdy kupuję na kredyt samochód lub telewizor (biorę kredyt na konsumpcję), nie mając żadnej nadziei na pomnożenie moich przychodów tymże samochodem lub telewizorem?

Biorę kredyt na  telewizor na okres 5 lat. W tym czasie będę zmuszony oddać 40-50% (lub więcej) ponad to, co dostałem od banku w postaci telewizora. To znaczy, że żyję ponad stan. Mam złudną nadzieję, że moje wynagrodzenie będzie rosło i odsetki nie obniżą stopy życiowej.

Gdybym jeszcze tylko kupił telewizor. Ale nie. Przyjmuję od banku „podarunek” w postaci karty kredytowej z limitem 10 tys zł. a po roku stwierdzam, że muszę spłacać odsetki z tej karty, bo 10 tys wydałem na nie wiem co. Spłacam wiec rocznie 25% z 10 tys =2500 zł.

Rozwój i wzrost dochodów jest prawdą może u połowy Polaków. Pozostali z nas są łapani w większą lub mniejszą pułapkę kredytu. Banki bezkarnie sprzedają nam kredyty, nie informując nas, o następujących FAKTACH:

  1. Kupujemy wiele niepotrzebnych towarów i usług,
  2. Żyjemy ponad stan,
  3. Oferowane szczęście wynikające z posiadania dóbr jest bzdurą i bajką,
  4. Za nieodpowiedzialne zachowanie dostaniemy od banków nieunikniony wysoki rachunek – bez przedawnienia, bez litości.

Jak wygląda budżet miejskiej rodziny 4-osobowej, która ma miesięczne przychody 5000 zł. i raty w wysokości łącznej 1500 zł a do utrzymania mieszkanie i samochód? Rodzina taka będzie żyła z miesiąca na miesiąc, być może nie będzie się dalej zadłużać, a kredyty spłaci, lub nie spłaci na starość.

Co z rodziną mieszkającą w mieście, 4-osobową, która osiąga przychody 2500 zł, mieszka w mieszkaniu komunalnym, ma różnego rodzaju zobowiązania kredytowe w wysokości 1000 zł. i stary samochód? Ta rodzina nie będzie w stanie funkcjonować dalej się nie zadłużając.

Mówi się, że zadłużenie w wysokości 40-50 % dochodów, czyni je praktycznie niespłacalnym.

Oczywiście możemy spłacić długi – np pozbywając się części majątku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że nie weźmiemy następnego kredytu, żadnego.

Musimy uodpornić się na wmawianie nam korzyści których nie ma i ukrywanie konsekwencji naszej łatwowierności, które są nieuniknione.

Pewien mądry człowiek powiedział tak:

Jedynymi prawdziwymi pieniędzmi na rynku są te, które uzyskujecie z pracy, reszta jest wirtualna. I właśnie te prawdziwe pieniądze chcecie wydać na spłatę kredytu?

Nie dajmy się okradać z tych pieniędzy! Nie stawajmy się niewolnikami kredytów!
Tego właśnie życzę Wam i sobie.

Przy okazji: Nasze Państwo pozwala na okradanie obywateli przez kredyt konsumpcyjny!

Czy publiczne media edukują ludzi – szczególnie o niskich dochodach – że życie ponad stan jest złe?

Czy widzieliście w publicznej telewizji informację Ministra Finansów takiej treści?

Rodacy o średnich i niskich dochodach!

Bądźcie ostrożni, zaciągając kredyt konsumpcyjny. Wiele rodzin, żyjąc ponad stan lub podejmując lekkomyślne decyzje, wpadło w pułapkę kredytów. Kupujcie to, co jest wam naprawdę potrzebne. Żyjcie skromniej i odpowiedzialnej. Nauczcie się cierpliwie odkładać pieniądze na większy zakup, nie myślcie o kredycie jako o rozwiązaniu waszych problemów. To kredyt może stać się waszym prawdziwym problemem. Działając w tej materii rozważnie, będziecie odpowiedzialnymi obywatelami, którzy sami zadecydują jak dobrze wykorzystać zarobione w trudzie pensje.

Obym dożył chwili jej wyemitowania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii społeczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-Spam Quiz: