Obdarowani Łaską

Oglądałem ostatnio film propagujący chrześcijańskie podejście życia pt. „The Grace Card” – co wyświetlające go HBO przetłumaczyło jako „Łaska i Miłosierdzie”.

Głównym przesłaniem filmu jest tytułowa „The Grace Card” czyli liścik napisany przez młodego czarnego chłopca Windon’a T Wright’a poruszonego łaskawością plantatora bawełny John’a Eskew, który przekonany przez Łaskę, obdarzył wszystkich swoich niewolników – w tym jego rodzinę wolnością, ziemią i możliwością utrzymania z pracy na jego farmie.

W dniu uwolnienia niewolników John Eskew stanął przed nimi i z serca przeprosił za wszystkie krzywdy jakich doznali od niego, ale też od innych białych. Prosił, aby im wybaczyli, przez wzgląd na miłość Jezusa.

Ponadto John Eskew zaprzyjaźnił się z Windon’em. Nauczył go czytać, podarował mu Biblię a chłopiec postanowił zostać pastorem.

Windon postanowił naśladować swego białego przyjaciela, który obdarzył jego rodzinę i jego samego Łaską godnego życia i przyjaźni. Napisał do niego krótki liścik, który jest tytułową „Grace Card” – Kartką Łaski.

Obiecuję modlić się za ciebie każdego dnia,
Proszę o przebaczenie i obiecuję przebaczać,
Zawsze będę ci przyjacielem!

Działo się to 140 lat temu, a obecnie, główny bohater Sam Wright – policjant i pastor w kościele „Nazarene Church” – (podobny do kościoła Zielonoświątkowego) zmaga się z pewnym problemem. Pyta siebie i swoich parafian dlaczego w jego sercu jest tak mało miłości do ludzi, którzy go zranili.

Windon był pra-pra-dziadkiem Sama Wright’a.

Pan Bóg daje Samowi „nauczyciela” – Mack’a – nowego partnera w policyjnym patrolu. Mack od 17 lat nie może pogodzić się z tym, że jego 5-letni syn zginął, potrącony przez dilera narkotyków uciekającego przed policją.

„Zadaniem” Mack’a jest pobudzić Sam’a do myślenia – wkurzyć go i upokorzyć, a przez to nauczyć go przekazać dalej Łaskę w sposób praktyczny.

Sam i Mack dobrze „odrobili swoje lekcje”, na koniec filmu umieli przekazać dalej Łaskę, którą otrzymali.

Chcesz wiedzieć więcej – obejrzyj film. Chyba najłatwiej to zrobić używając torrentów – film nie jest dystrybuowany w Polsce. Opis znajdziesz na filmweb.pl

Rodzimym przykładem człowieka który umiał przekazywać łaskę, jest nasz Mikołaj Rej (1505-1569) – piewca języka polskiego, poeta i prozaik.

Przyciągnięty do żywej wiary na fali Reformacji (członek Kościoła Eangelicko-Reformowanego), Rej uwolnił swoich chłopów pańszczyźnianych i uczynił ich wolnymi dzierżawcami, płacącymi umiarkowany czynsz.

Był dla nich przyjacielem i wzorem. Budował dla nich szkoły, prowadził do żywej wiary, radował się ich powodzeniem.

Jestem sympatykiem partii prawicowych: Solidarna Polska, PJN i PiS, ale zgadzam się, z diagnozą Sama Wright’a który na końcu filmu mówi z kazalnicy:

  1. Nasze miasto jest rozdarte na pół (podziały rasowe) – Miasto w którym rozgrywa się akcja to Memphis; Tennessee; USA.
  2. Czy egzekwowanie Prawa rozwiąże te problemy? – Nie
  3. Czy Łaska i przebaczenie uratuje nas? – Tak

Sparafrazował bym to na polskie warunki:

  1. Nasz kraj jest rozdarty na pół pomiędzy tych, którym się „udało” i tych którym się nie udało.
  2. Czy egzekwowanie Prawa rozwiąże te problemy? – Nie do końca
  3. Czy łaska i przebaczenie uratuje nas?  – Tak, ale rozpoczynając od siebie musimy wdrożyć w życie to przesłanie:

Obiecuję modlić się za ciebie każdego dnia,
Proszę o przebaczenie i obiecuję przebaczać,
Zawsze będę ci przyjacielem!

Nie uważam bynajmniej, że będąc obdarzonym Łaską, jesteś zwolniony od trzymania standardu sprawiedliwego życia, dopiero mając Łaskę, będąc upokorzonym Łaską, możesz inaczej żyć.

Przyjacielu
Niech Łaska będzie z Tobą!

Ten wpis został opublikowany w kategorii filmy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-Spam Quiz: